Meyveli Yoğurtlu Gökkuşağı Dondurması

Hafif, atıştırmalık ve sağlıklı bir dondurma yapmaya hazır mısınız? Üstelik gökkuşağı renklerine sahip olacağız. Hazırsanız başlayalım, basit birkaç adımda dondurmamız hazır olacak…

# Malzemelerimiz

Marketten aldığınız dondurulmuş meyve sebze yerine, taze meyve sebzeyi bir gece önceden derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Aşağıda ki malzemelerin dışında sevdiğiniz renk ve tatlardaki meyveleri de ekleyebilirsiniz.

 1. 2 bardak sade yoğurt
 2. 1 su bardağı süt
 3. 1/4 fincan dondurulmuş çilek
 4. 1/4 fincan dondurulmuş ahududular
 5. 1/4 fincan dondurulmuş portakal
 6. 1/4 dondurulmuş mango
 7. 1/2 su bardağı dondurulmuş ananas
 8. 1/2 fincan donmuş ıspanak
 9. 2 fincan dondurulmuş muz
 10. Buz küpü kalıbı
 11. Tahta çubuklar

1. Meyve ve sebzeleri yerleştirin

Dondurulmuş meyveleri ve sebzeleri renklerine göre ayrı ayrı kaplara yerleştirin.

2. Renkleri harmanlayın

Kırmızı katman için, 1/2 fincan yoğurt, 2-3 çorba kaşığı süt, çilek, ahududu ve blendırdan geçirirken 1/2 fincan muz ekleyin. 30 saniye kadar karıştırın. Ayrı bir çanağa dökün.

Turuncu katman için , 1/2 fincan Yunan yoğurt, 2-3 çorba kaşığı süt, portakal, Mango ve blendırdan geçirirken 1/2 fincan muz ekleyin. 30 saniye kadar karıştırın. Ayrı bir çanağa dökün.

Sarı katman için , 1/2 fincan Yunan yoğurt, 2-3 çorba kaşığı süt, ananas ve blendırdan geçirirken 1/2 fincan muz ekleyin. 30 saniye kadar karıştırın. Ayrı bir çanağa dökün.

Yeşil katman için , 1/2 fincan Yunan yoğurt, 2-3 çorba kaşığı süt, ıspanak ve blendırdan geçirirken 1/2 fincan muz ekleyin. 30 saniye kadar karıştırın. Ayrı bir çanağa dökün.

Mor katman için , 1/2 fincan Yunan yoğurt, 2-3 çorba kaşığı süt, yaban mersini, böğürtlen ve blendırdan geçirirken 1/2 fincan muz ekleyin. 30 saniye kadar karıştırın. Ayrı bir çanağa dökün.

3. Kalıba renk karışımlarını sırasıyla dökün

Her bir renk katmanından 1-2 çorba kaşığı koyun. Kırmızıdan başlayın ve kalıp doluncaya kadar bu adımı turuncu, sarı, yeşil ve morla tekrarlayın.

4. Tahta çubukları takın ve dondurun.

Sertleşinceye kadar 3-4 saat boyunca donsun.

5. Afiyet Olsun!

Kalıptan sağlıklı yoğurtlu dondurmamızı çıkarmak için hafif sıcak suyun altında 15-20 saniye kadar plastik tarafını tutabilir ve çubuktan çekebilirsiniz. Daha kolay çıkacaktır. Hemen servis yapın ve tadını çıkarın!

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et