Bangladeş’te Muhteşem Yüzyıl isyanı

Bangladeş’te yerli oyuncu ve yönetmenler, ülkede izlenme rekorları kıran ‘Sultan Süleyman’ dizisinin yerli dizi sektörünü baltaladığını ve ülkedeki boşanma oranlarını artırdığını iddia ediyor. Türkiye’de daha önce ‘Muhteşem Yüzyıl’ adıyla yayınlanan dizinin yasaklanması isteniyor.

Bangladeş’te dublajlı olarak ekranlara gelen ve büyük ilgi gören Sultan Süleyman, bu alanda bir ilk olarak başka yabancı dizilerin de Bangladeş televizyonlarında yayımlanmasının önünü açtı.

Yabancı dizilerin Bagladeşlilerden büyük ilgi görmesi yerli dizilerin önce saatlerinin değişmesine, ardından da yayından kaldırılmalarına neden oldu.

AFP’nin haberine göre, dizi sektöründeki yetkililer, bu yüzden Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık işler kaybettiklerini ve onlarca stüdyonun kapanmak zorunda kaldığını belirtti.
Bangladeşli Yönetmenler derneğinin başkanı Gazi Rakayet, “Her şey Sultan Süleyman’la başladı. Bu diziler, binlerce aktör ve set ebinin çalıştığı sektörümüzün canına okudu” dedi.
Bangladeş hükümeti, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz yanıt vermedi ancak eleştirmenler, yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirterek, Bangladeşli sanatçıların yasak isteğini haksız buldu.
Kaynak: ntv.com.tr
Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et