3 Yönetmen ve 3 Filmi > Bölüm 2

Bir yönetmeni ele alıp, 3 özel filmini listelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.. Bölüm 1’de Frank Darabont, Christopher Nolan ve Danny Boyle’ı listemize almıştık. Bölüm 2’de ise bakalım hangi yönetmenler ile devam edeceğiz…

 

Steven Spielberg
18 Aralık 1946 doğumlu Amerikalı yönetmen. Hollywood tarafından sinemanın dahi çocuğu olarak adlandırılan Spielberg, filmlerinde genellikle görselliği ön plana çıkartmaya çalışıyor. Özellikle 80’ler ve 90’lar da çok ses getiren çalışmalara imza atmış durumda. Filmlerinde II. Dünya Savaşı önemli yer tutmaktadır. Macera ve bilimkurgunun en başarılı örneklerine imza atmış olasda, dramatik öğeler üzerine yoğunlaşmayı başarabilmiştir. Yönetmenliğin dışında yapımcılığını üstlendiği film ve dizilerle de gündeme geliyor.
Steven Spielberg

1- Schindler’in Listesi (1993)
Orjinal Adı: Schindler’s List

2- Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)
Orjinal Adı: Saving Private Ryan

3- Jurassic Park (1993)
Orjinal Adı: Jurassic Park

 


 

Ridley Scott
30 Kasım 1937 doğumlu İngiliz yönetmen. Ses getiren ilk filmi Alien sayesinde üne kavuştu. 3 yıl sonra çektiği Bıçak Sırtı (Blade Runner) filmi ile hem ününü pekiştirmiş oldu, hemde bilim kurgu türünde neler yapabileceği kanıtladı. Genelde tarihi savaş filmlerinde ki başarısı seyirci tarafından takdirle karşılanmıştır. Cennetin Krallığı filminde, eski filmlerine günah çıkartırcasına tarafsız bir tarih filmi çekmişti. Ana akım Hollywood sinemasının vazgeçilmez örneklerinden biridir.
Ridley Scott

1- Gladyatör (2000)
Orjinal Adı: Gladiator

2- Kara Şahin Düştü (2001)
Orjinal Adı: Black Hawk Down

3- Bıçak Sırtı (1982)
Orjinal Adı: Blade Runner

 


 

James Cameron
16 Ağustos 1954 doğumlu Kanadalı yönetmen. Nadir film çeken yönetmenlerden. Ancak her yapımı bir şekilde ses getirebilmiştir. Bilimkurgu ve deniz merakı o kadar fazla ki hemen hemen her yapıtı iki öğeden birini mutlaka barındırır. Özellikle Terminatör gibi bilimkurgu harikası biryapıtı bizlere kazandırmıştır. 1997 yılında çektiği, bol oscarlı Titanik filmi ile kendisine de bir oscar heykeli kazanmıştır.
James Cameron

1- Terminatör 2: Mahşer Günü (1991)
Orjinal Adı: Terminator 2: Judgment Day

2- Titanik (1997)
Orjinal Adı: Titanic

3- Avatar (2009)
Orjinal Adı: Avatar

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et