3 Yönetmen ve 3 Filmi > Bölüm 1

Bir yönetmeni ele alıp, 3 özel filmini söyle desek cevabı ne olurdu acaba. İşte bu yazıda, bu soruya yönetmen yerine biz izleyici olarak cevap vermeye çalışacağız. Özellikle bazı usta yönetmenlerin film kolleksiyonundan 3 tanesini seçip ayırmak zor olacak gibi…

Frank Darabont

28 Ocak 1959 doğumlu Amerikalı ünlü yönetmenin henüz bir oskarı yok. Ancak oskardan daha değerli başyapıtlık filmleri var. Frank Darabont’un değişik bir özelliği ise Stephen King filmlerini ustaca beyazperdeye aktarabilmesi. Zira listemize girmeye hak kazanan 3 filmide Stephen King uyarlaması. Kendisi az ama öz iş yapıyor. Nadir film çekiyor. Genelde de belli bir seviyede filmlere imza atıyor.

Frank Darabont

1- Esaretin Bedeli (1994)
Orjinal Adı: The Shawshank Redemption

2- Yeşil Yol (1999)
Orjinal Adı: The Green Mile

3- Ödüren Sis (2007)
Orjinal Adı: The Mist

 


 

Christopher Nolan

30 Temmuz 1970 Londra doğumlu İngiliz yönetmen. Yaşı daha çok genç, bir çok eleştirmene göre Hollywood’un en gelecek vaadeden yönetmenlerinden.Özellikle süper kahraman Batman serisine getirdiği yeni soluk, bir çok izleyici tarafından takdirle karşılandı. Bu başarısı diğer bir süper kahraman Superman’e de el atmasını sağladı. Sadece yönetmenlik değil senaryo yazmada ki başarısı da tartışılmaz. Listemizde ki 3 filmin senaryosuda kendisine ait.

Christopher Nolan

1- Başlangıç (2010)
Orjinal Adı: Inception

2- Prestij (2006)
Orjinal Adı:The Prestige

3- Akıl Defteri (2000)
Orjinal Adı:Memento

 


 

Danny Boyle
20 Ekim 1956 doğumlu. Eleştirmenler tarafından en çok beğenilen filmlerinden birisi Trainspotting’tir. Ancak şüphe yoktur ki en büyük başarısını altın küre ve oskarlar kazandığı Milyoner filmi ile yakalamıştır. Yüksek bütçeli yapımlardan genelde uzak duran Boyle, az para ile çok iş yapma derdindedir. Kendisi aynı zamanda BBC’ye Tv filmleri de yapmıştır.
Danny Boyle

1- Milyoner (2008)
Orjinal Adı:Slumdog Millionaire

2- 28 Gün Sonra (2002)
Orjinal Adı:28 Days Later…

3- 127 Saat (2010)
Orjinal Adı:127 Hours

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et