Yerli Elektrikli Otomobil: Begler

Yerli teknolojilerin eksikliği her geçen gün daha da fazla hissediyoruz. En somut örneği olan “Devrim”i yapabildiysek de seri olarak üretilememesi hikayesi hepimizin burunun direğini sızlatmıştır. Elektrikli araç trendinin başlaması, belki de kendi markamızı yaratmak adına kaçan treni yakalayabilmemiz için en uygun zamandır.


Hisarlar ve Gate firmaları ortaklığı ile Kasım 2012 de kurulan Begler AŞ nin hedefi sadece elektrikli araçlar üretmek. Firma geliştirme faaliyetlerine başlamadan önce Türkiye’nin çeşitli üç farklı bölgesinde pazar araştırması yaparak Türk insanının ihtiyaç analizini yaptı. 15 farklı ilden 30’un üzerinde bilim adamıyla fikir alış verişi içerisinde bulunan firma ürettiği ilk araba ile 160 km yol yapabildi. Bataryaların hammadesi olan lityum ve Türkiye’de üretimi olmayan bazı elektronik devre elemanları gibi malzemeleri yurtdışından getiren firma bu alımlar nedeni ile %100 yerli üretim yapamıyor. Buna rağmen %88 lik bir yerli üretim rasyosunu yakalayan Begler AŞ nin en ciddi hedefi ise bataryaları tamamen yerli teknolojilerle üretmek. Arabanın üst yapısını tamamen kompozit malzemeden üreten markanın çizgilerinde de Devrim’den izler mevcut.

BEGLER AŞ şu anda 3 farklı model üzerinde çalışıyor. Uzoq geniş iç hacmi ve konforlu koltuklarıyla aile arabası olarak tasarlanmış. 850kg ağırlığında olan araba 30 dakika gibi kısa bir sürede şarj olup 165 km yol gidebiliyor. 73 beygir gücünde tasarlanan Begler Uzoq 4 yolcu taşıyabilecek. UzoqS ise Uzoq un spor versiyonu. Aynı altyapıya da sahip olsa farklı görünüşü ile daha iddialı olan bu model dinamizm ve sürüş keyfi vaat ediyor. Begler AŞ nin araba ve motosiklet mantığını birleştirerek çizdiği TR1 Concept ise 1 şoför ve 1 yolcu taşıyabilen üç tekerlekli bir araç. Şehir içini hedefleyen bu konsept 600 kg ağırlığında ve 60-80 km/s sürat yapabiliyor. 100-120 km lik menzili olacağı bildirilen aracın ise 13 beygirlik bir gücü var. Rakamları ve çizimleri biraz daha iyileştirildiği takdirde makul fiyatlarla sunulması şartı ile gündemimizi ciddi manada değiştirebileceğini düşündüğümüz bu girişimin sonunun yine Eskişehir’li atası Devrim’e benzememesini diliyoruz.

Kaynak: arabalar.gen.tr

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et