TIME Yılın En Etkili 100 İsmini Açıkladı

Time dergisi TIME 100 listesini açıkladı. Her yıl dünyanın en etkili 100 kişiyi açıklayan derginin bu yılki listesinde Chobani markasının sahibi iş adamı Hamdi Ulukaya’da yer aldı. Ulukaya Türkiye’den listede olan tek iş adamı oldu. Aynı zamanda listenin 5 kategorisinden Öncüler kategorisinde yer aldı.

14. kez hazırlanan TIME 100 listesinde yer alan 5 kategori ise şöyle:

Öncüler, Liderler, Titanlar, Sanatçılar ve İkonlar

Hamdi Ulukaya’nın Chobani markası ABD’de gıda sektöründe en büyükler arasında yer alıyor. Hamdi Ulukaya dergide yayınlanan makalede ‘Amerikan Rüyası’nın canlı örneği olarak tanımlandı.

Hamdi Ulukaya’nın öncüler kategorisine girmesiyle ilgili dergide yayımlanan makalede iş dünyasında yenilikçi liderlik portresiyle mülteci sorununa çözüm üretmedeki çalışmaları olarak gösterildi.

Dergide İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth’un makalesinde etkili 100 kişi listesine ve öncüler kategorisine girmesinin nedenleri şöyle anlatıldı:

“Hamdi Ulukaya, yabancı düşmanlarını mahcup ediyor. Kimilerinin göçmenleri mevcut işleri çalmakla suçladığı bir dönemde Chobani’nin CEO’su, ABD’ye 1994’te gelen Türkiyeli bir Kürt, istihdam yaratıyor. Ulukaya, kapanmış bir fabrikayı verimli bir yoğurt şirketine dönüştürdü ve bu şirket şimdi işsizliğin yoğun olduğu çeşitli bölgelerde pek çok kişiye iş imkânı sağlıyor. Hatta çalışanlarına şirket hisseleri dağıtarak zenginliği de paylaşıyor.

Çalışanların çoğu Amerika’nın yerlisi. Ama Hamdi aynı zamanda onlarla birlikte çalışmak üzere yüzlerce mülteciyi de işe aldı. Bununla beraber, dünyanın pek çok noktasında yerinden yurdundan edilenlerin hayatlarını iyileştirmek, onlara geçinme olanağı sağlamak için çalışan Tent Vakfı’nın kurucusu olarak diğer şirketleri de üzerlerine düşeni yapmaya teşvik ediyor.
Hamdi, “Amerikan Rüyası”nın canlı bir örneği: Amerika’ya azim ve akıl ile gelen herhangi birinin başarıya ulaşabileceğini ve beraberinde başkalarını da yukarı taşıyabileceğini gösteriyor.”

Hamdi Ulukaya 2017 Time 100 “Öncüler” kategorisinde yer alırken, Time 100 “Liderler” kategorisinde Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump, Vladimir Putin, Papa Francis; “Sanatçılar” kategorisinde Emma Stone, Alicia Keys, John Legend, “Titanlar” kategorisinde ise LeBron James, Daniel Ek ve Jean Liu; “İkonlar” kategorisinde Margaret Atwood, Neymar, Viola Davis yer aldılar.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Trump

Emma STONE

Hamdi ULUKAYA

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et