Rachid TAHA

Kendisini çok sevdiğim bir film olan Kara Şahin Düştü ile tanıdım. Soundtrack olarak bir şarkısını vermiş, Arapça Rock nasıl olur bendenize göstermiştir. Aslında 90’ların çocukları onu tanır, Ya Rayah, Abdel Kader gibi şarkılarla. Aslen Cezayirli olan Fransız müzisyen çalışmalarında, rock, tekno, rai gibi birçok değişik tarzın etkilerini duymak mümkün. Şarkılarında ki etnik müziğin, modern müzikle harmanlanışı da çok hoş. Müzik kariyeri 1981 yılında kurduğu Carte de Séjour ile başlar. Göçmenlerin entegrasyonunu ve onlara tolerans gösterilmesini savunan grubun adının anlamı “oturma izni”dir. 1986 yılında dönemin kültür bakanı Jack Lang, Douce France (Tatlı Fransa) adlı ünlü ironik bir şarkıyı Fransa Ulusal Meclisi

Kendisini çok sevdiğim bir film olan Kara Şahin Düştü ile tanıdım. Soundtrack olarak bir şarkısını vermiş, Arapça Rock nasıl olur bendenize göstermiştir. Aslında 90’ların çocukları onu tanır, Ya Rayah, Abdel Kader gibi şarkılarla. Aslen Cezayirli olan Fransız müzisyen çalışmalarında, rock, tekno, rai gibi birçok değişik tarzın etkilerini duymak mümkün. Şarkılarında ki etnik müziğin, modern müzikle harmanlanışı da çok hoş.

Müzik kariyeri 1981 yılında kurduğu Carte de Séjour ile başlar. Göçmenlerin entegrasyonunu ve onlara tolerans gösterilmesini savunan grubun adının anlamı “oturma izni”dir. 1986 yılında dönemin kültür bakanı Jack Lang, Douce France (Tatlı Fransa) adlı ünlü ironik bir şarkıyı Fransa Ulusal Meclisi üyelerine dağıtmış, bu olay grubun sesini miliyetçi cepheye karşı daha yüksek duyurabilmesini sağlamıştır.

Grubun 1989 yılında dağılmasıyla birlikte Rachid Taha’nın solo kariyeri başlamıştır. 1991 yılında Barbès adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır. 1993 yılında İngiltere diskolarında popülerleşen Rachid Taha albümündeki Voila Voila adlı şarkısı Rachid Taha’nın politik çizgisini bırakmadığını gösterir. Şarkının bir bölümünde sözler şöyledir:

Kelimeler her yerde aynı: sen, yabancı, bütün sorunların kaynağısın!

1970’li yıllardan kalma “Ya Rayah” adlı parçayı 1997 yılında single olarak piyasaya sürdü; bu şarkı onu dünya çapında üne kavuşturdu. Türkiye’de de en tanınmış şarkısı budur. Türkiye’de çok tanınmış bir diğer çalışması ise 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdiği konser kaydıdır. Bu konser 1,2,3 Soleils adı altında bir albüm olarak piyasaya sunulmuştur.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Rachid_Taha

İşte o filmde soundtrack olarak kullanılan ve muhteşem canlı performansyla Rachid TAHA’dan arapça rock: Barra! Barra! (Out! Out!)

Rachid Taha’dan bir kaç güzel seçme şarkı;

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et