Belalılar (1973)

Orjinal adı The Sting. Kelime anlamı üç kağıtçı olsada, ülkemizde Belalılar adıyla gösterime girmiş. Üstelik 10 yıllık bir gecikmeyle 1983 tarihinde. Ancak filmi birçok kişi ülkemizde orjinaline daha yakın olduğu için Üç Kağıtçılar ismiyle bilmekte. Filmi özetlemeye şöyle başlamakta fayda var; En iyi film dahil, tam 7 Oscar kazanmış bir başyapıt. Aslında ne oscarsız başyapıtlar gördük der gibisiniz duyuyorum ancak bu film sonuna kadar oscarları haketmiş. İsminden de anlaşılacığa üzere dolandırıcılık adına yapılmış en hoş filmlerden birisi. Belkide en iyisi. Hiç kuşku yok ki filmin en büyük artısı hikayesi. Dolandırıcılık yaparak yaşayan Johnny ve Luther arasında çok yakın bir ilişki

Orjinal adı The Sting. Kelime anlamı üç kağıtçı olsada, ülkemizde Belalılar adıyla gösterime girmiş. Üstelik 10 yıllık bir gecikmeyle 1983 tarihinde. Ancak filmi birçok kişi ülkemizde orjinaline daha yakın olduğu için Üç Kağıtçılar ismiyle bilmekte.

Filmi özetlemeye şöyle başlamakta fayda var; En iyi film dahil, tam 7 Oscar kazanmış bir başyapıt. Aslında ne oscarsız başyapıtlar gördük der gibisiniz duyuyorum ancak bu film sonuna kadar oscarları haketmiş. İsminden de anlaşılacığa üzere dolandırıcılık adına yapılmış en hoş filmlerden birisi. Belkide en iyisi.

Hiç kuşku yok ki filmin en büyük artısı hikayesi. Dolandırıcılık yaparak yaşayan Johnny ve Luther arasında çok yakın bir ilişki vardır. Hem dostturlar, hemde işe beraber çkarlar. Ancak Luther, kendisinden daha güçlü bir suç patronu olan Doyle Lonnegan tarafından öldürülür. Akıl hocası ve ortağının ölümü üzerine intikam almaya karar veren Johnny, deneyimli bir dolandırıcı olan Henry Gondorff’a ulaşır ve planına onu da ortak eder. Böylece Johnny intikam almak için Henry ile birikte Doyle Lonnegan’a karşı bir tezgah kurmaya başlarlar.

Film konusuyla, dönemin bir çok yerli yapımına da kaynak oluşturmuş durumda. Hatta ilk kez izleyecekseniz, bazı kısımlarını bir yerlerden hatırlıyor olmanız canınızı sıksa da, hollywood kurgusu işi kotaracktır. Sadece Türk Sineması mı? Hayır. Film bir çok bölümüyleı kenidisinden sonra gelen bir çok suç ve dolandırıcılık filmine referansı konumunda.

Robert Redford ve Paul Newman ikilisi  öyle ahım şahım bir oyunculuk sergilemeseler de filme ayrı bir hava katmışlar. Özellikle Robert Redford’un gençliğini görmek isteyen sinemaseverler için kaçırılmıyacak bir fırsat. Filmde ikilinin arasında olması gereken usta-çırak ilişkisi izleyiciye aktarılırken yavan kalmış durumda olsa da göze batmayan cinsten.

Yüksek zeka ürünü kurugusuyla baştan izlenmeyi hakeden bir film karşınızda. Suç, intikam ve dolandırıcılık kelimelerinin aynı filminde geçmesini istiyorsanız türün atalarından sayılan The Sting’i mutlaka izleyin. Üstelik bu sefer karşınızda bol şaşırtıcılı bir dolandırıcılık filmi sizleri bekliyor olacak.

Fragmanı:

Bilgileri:
IMDB Puanı: 8.4/10
Yapım: 1973 – ABD
Tür: Dram, Komedi, Polisiye, Suç, Tarih
Yönetmen: George Roy Hill
Oyuncular: Robert Redford, Paul Newman, Charles Durning, Dana Elcar, Dimitra Arliss, Harold Gould, Robert Shaw, Arch Johnson, Eileen Brennan, Jack Kehoe, John Heffernan, John Quade, Lee Paul, Ray Walston
Senaryo: David S. Ward

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et