Avrasya Tüneli Hizmete Girdi

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek olan Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakan, bürokrat ve davetlinin katılımıyla açıldı. Tüneli günlük ortalama 100 binin üzerinde aracın kullanması beklenirken, İstanbul’un iki yakası arasındaki 100 dakikalık mesafe 15 dakikaya inecek. Çalışmada son günlerde karadan bağlantı yollarının düzenlenmesi için çalışıldı. Bağlantı yolları için toplamda 70 bin ton asfalt döküldü ve 350 adet aydınlatma direği dikildiği açıklandı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada bölgeye 60 bin metrekare deniz dolgusu, 15 bin metre yaya yolu, uluslararası standartlarda bisiklet yolu, 320 bin metrekare

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek olan Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakan, bürokrat ve davetlinin katılımıyla açıldı.

Tüneli günlük ortalama 100 binin üzerinde aracın kullanması beklenirken, İstanbul’un iki yakası arasındaki 100 dakikalık mesafe 15 dakikaya inecek.

Çalışmada son günlerde karadan bağlantı yollarının düzenlenmesi için çalışıldı. Bağlantı yolları için toplamda 70 bin ton asfalt döküldü ve 350 adet aydınlatma direği dikildiği açıklandı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada bölgeye 60 bin metrekare deniz dolgusu, 15 bin metre yaya yolu, uluslararası standartlarda bisiklet yolu, 320 bin metrekare yeşil alan, yürüyüş yolları, yapıldığı belirtildi.

Deprem ve tsunamiye dayanıklı yapılan tünelde yangına dayanıklı yüzey kaplaması ve acil tahliye sistemleri bulunacak!

Avrasya Tüneli Belgeseli (İzle)

Modern aydınlatma özelliğine sahip

Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak. Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek.

Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılmasını sağlayacak.

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et