Nasa Yayınladı: Buzullar Eriyor

İklim değişikliği konusu uzun zamandır tartışılan bir konu. İklim değişikliğinin yaşandığına ister inanalım ister inanmayalım dünyada bir şeylerin değiştiği kesin ve işte bunu ispatlamak için bir çok kanıt var. Nasa’nın bize gönderdiği değişik zamanlarda ki uydu görüntülerini karşılaştırdığımızda değişikliği gözle görmek mümkün.

1. 1984 ve 2016 yıllarında çekilmiş kuzey kutbunun iki görüntüsü. Aşağıda görebileceğiniz gibi erime oldukça kuvvetli.

2. Batı Antartika’da ki görünen bu değişim büyük ihtimalle sıcak su akıntılarından kaynaklı.

3. Kanada’nın kuzey kısmından bir görüntü. 2004 ve 2015 yıllarına ait olan fotoğraflarda, 11 yıl gibi kısa bir sürede olan değişim değişim bile görülebiliyor.

4. Nijer Maradi bölgesinde ki nüfus artışı ile gerçekleşen değişim. 1976 ve 2007 tarihleri arasında bu bölge yeşil alanının büyük bir bölümünü kaybetmiş durumda.

5. Dünyada ki en büyük su rezervlerinden biri olmasına rağmen, Mead Gölü su seviyesi uzun süreli kuraklık ve kar yağışlarının azalması nedeniyle düşüyor. Görüntüler 1982 ve 2010.

6. Brezilyanın Jamari Nehri etrafında ki ormanın yok oluşu gözlemlenebiliyor. Görüntüler 1984 ve 2011. 1984 nehre baraj inşaası başlamış.

Bu karşılaştırmalar şuan için çok büyük görünmüyor olabilir. Ama birkaç on yıl sonrasını hayal edin. Gezegenimizdeki artan iklim değişikliği ve küresel ısınmayla ilgili endişeleriniz varsa paylaşın.

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et