Cassini Uzay Aracı

Satürn gezegenine araştırma için gönderilen uzay sondası…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ya ait olan Cassini uzay aracı, 1997 yılında uzaya fırlatıldı.Ziyaret için Satürn’e giden dördüncü ve yörüngesine giren ilk uzay sondasıdır.

Uzay aracı Titan IVB / Centaur taşıyıcı roketiyle 15 Ekim 1997 tarihinde fırlatılarak Dünya, Venüs ve Jüpiter’in alçaktan uçuş dahil bir gezegenlerarası yolculuğunun ardından 1 Temmuz 2004 tarihinde Satürn çevresindeki yörüngesine girdi.

2004 yılında Satürn’e vardıktan sonra bu gezegeni ve ayrıca Jüpiter’i gözlemleyerek heliosferi ve izafiyet kuramı deneyi amacıyla çok sayıda doğal uyduyu incelemiştir.

Cassini uzay aracı, Satürn’ün halkaları arasından Dünya’nın fotoğrafını çekti ve bu görüntü ortaya çıktı.

Cassini bu fotoğrafı 12 Nisan tarihinde çekti. NASA’nın söylediğine göre “her ne kadar fotoğrafta görmek için çok küçük olsa da, o sırada Dünya’nın Cassini’ye bakan kısmı güney Atlantik Okyanusu’ydu.”

Ayrıca uzay ajansı, fotoğrafın daha yakın, kırpılmış sürümünü de yayınladı ve o fotoğrafta Ay da daha zayıf bir parlak nokta olarak görülebiliyor.

Ne yazık ki bu fotoğraflar, Cassini’nin Dünya’ya gönderdiği son fotoğraflardan olabilir. Uzay aracı, Satürn’ün halkalarını ve aylarını inceleme konusundaki başarılı görevinin ardından bu yılın ilerleyen zamanlarında Satürn’ün atmosferinde kendisini parçalayacak.

Mikroekran'a kaydol! Geri Bildirim / İçeriği Şikayet Et